Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 22/11/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Nagy B. István
Titlul articolului: Kormánycsapda?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=15372


Numele cotidianului


Fotó: Mediafax

Az alkotmánybírósághoz fordult az államfõ a választási törvény ügyében.

Az alkotmánybírósághoz fordult tegnap Traian Bãsescu államfõ az egyéni választókerületes rendszert bevezetõ, a kormány felelõsségvállalásával elfogadott választási törvénytervezet egyik cikkelye miatt.

Az elnök temesvári látogatásán számolt be a döntésrõl, rámutatva: a kihirdetésre váró törvénytervezet 29. paragrafusa kapcsán kért alkotmányossági normakontrollt, mivel az szerinte az alaptörvény két cikkelyének is ellentmond. A 29-es cikkely írja elõ a mandátumok leosztásának második fázisát, amely szerint a megszerzett szavazatok számával arányosan elõbb megállapítást nyer, hogy hány mandátum jár a pártoknak, majd az eredménybõl levonják a már elnyert szavazatok számát, a maradékot pedig azon pártok jelöltjei kapják, amelyek a legtöbb szavazatot szerezték, de nem az elsõ helyen végeztek. Ez azt jelenti, hogy a maradék mandátumok leosztása olyan listák alapján történik, amelyre a választók nem szavaztak.

Az államfõ szerint „a demokrácia hiányosságának" minõsül az, hogy a mandátumok felének elosztása nem egyéni választókerületes rendszer alapján történik. „A kormány törvénytervezete szerint a pártok olyan jelöltjei kerülnek majd be a törvényhozásba, akik legtöbb 16 százalékot érnek el a választásokon" – vélte az államfõ. Bãsescu vitatta az ilyen honatyák mandátumának létjogosultságát, mivel távol állnak az ötvenszázalékos támogatottságtól. Emellett ezeket a képviselõket és szenátorokat senki nem választotta meg, ez pedig szöges ellentétben van az alkotmányos elõírásokkal, amelyek szerint a parlament tagjait általános, szabad, közvetlen és titkos szavazás útján kell kijelölni. A lista léte ellentmond annak az alkotmányos elõírásnak is, amely kimondja, hogy a szuverenitás elvét egyedül a román nép gyakorolhatja idõszakos szabad választások révén kijelölt képviseleti szervein keresztül. Az államfõ szerint a pártok, a kormány és a tervezetet eredetileg összeállító Pro Democratia Egyesület csapdába csalja a választókat ezzel a törvénytervezettel, a kabinet pedig egy hiányos jogszabályért vállalta a felelõsséget.

Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfõ szerint a törvénytervezet elleni alkotmányossági kifogás Bãsescu abbeli törekvését tükrözi, hogy elnöki „diktatúrát" vezessen be, amelyet a Demokrata Párt (PD) segítségével gyakorolna.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke szerint a választási törvény nem alkotmányellenes, viszont az államfõnek jogában áll az alkotmánybírósághoz fordulni bármely, a parlament által jóváhagyott jogszabály ügyében. Cristian Pârvulescu, a Pro Democratia Egyesület elnöke hasonlóan vélekedett, hozzátéve: az államfõ ezen döntése néhány héttel elodázza az egyéni választókerületek bevezetését. Bogdan Olteanu, a képviselõház liberális elnöke szerint az államfõ megpróbálja megakadályozni a választási törvénytervezet hatályba lépését. A házelnök a saját álláspontját is el akarja juttatni az alkotmánybírósághoz.

Az alkotmánybíróság december 5-én dönt a Bãsescu által beterjesztett kifogás ügyében.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.